Інтерв’ю одній із західноукраїнських газет

Інтерв’ю Всеволода Володимировича Зеленіна одній із західноукраїнських газет

1. Що таке нейролiнгвiстичне програмування (НЛП)?

Нейролінгвістичне програмування (скорчено НЛП) як сучасний напрям практичної психології  виникло на початку 70-х років у Каліфорнії в Сполучених Штатах Америки.

Основною ідеєю НЛП, на думку одного з його засновників доктора лінгвістики, професора Джона Гріндера (США) є дослідження суттєвих відмінностей між звичайними людьми та геніями (майстрами, які добиваються незаперечних успіхів в тій чи іншій сфері людської діяльності) з метою освоєння їхнього (геніїв) способу думати та діяти.

Іншими словами, за допомогою НЛП ми можемо навчитися бути трохи геніальними – більш ефективними, успішними та довершеними.

2. Що спільного у НЛП та психотерапії?

Психотерапія – лише одне з джерел НЛП. Коли створення НЛП тільки починалося, розробники НЛП Джон Гріндер, Ричард Бендлер та Френк Пьюселік намагалися відкрити секрети успіхів видатних психотерапевтів того часу – Карла Роджерса, Вірджинії Сетір, Фріца Перлса та Мілтона Еріксона.

Проте, сьогодні методи та техніки НЛП успішно застосовуються не тільки у психотерапії і психологічному консультуванні, але й у політиці, бізнесі, медицині, спорті, освіті, рекламі тощо.

3. Психологи називають НЛП наукою для досягнення успіху. Цьому справді можна навчитися? Хіба успіх -- не те, що приходить до нас з незбагненних висот?

Насправді я назвав би НЛП наукою та мистецтвом ОПАНУВАННЯ успіхом. Так, дійсно за допомогою НЛП можна навчитися свідомо і прогнозовано досягати успіху в різних сферах, ставати майстернішим.

Ну а стосовно «незбагненних висот»… Колись для первісного людства й розпалювання багаття було незбагненним, чарівним та божественним!

4. Спецiалiсти стверджують, що за допомогою НЛП можна запрограмувати свій організм "на здоров’я", позбутися недуг? Як це відбувається?

НЛП допомагає швидко та ефективно позбутися так званих психосоматичних хвороб. Ці хвороби, якщо говорити спрощено, – це наслідки «самопрограмування» на хворобу.

В НЛП-терапевтів навіть існує трошки глузливе запитання «Про що хворієте?» Дійсно дуже багато людей приховують хворобою (інколи навіть від самих себе) своє бажання, наприклад, отримати увагу чи відпочити.

Це починається ще з дитинства. Вам доводилося колись вдавати хворобу, щоб не йти до школи? Але з часом наша психіка вчиться, й ми починаємо хворіти, вже не усвідомлюючи, від чого ховаємося чи чого хочемо. Як казав Франс Александер: «Теоретично будь-яка хвороба має психосоматичне походження».

Звичайно ж, існують хвороби, що не мають психосоматичного походження, наприклад, інфекційні, імунні чи травматичні, проте ще Луї Пастер писав: «Мікроб – ніщо, контекст – все!» – тож ми здебільшого хворіємо згідно власних свідомих чи безсвідомих установок-програм.

Звісно, НЛП не лікує, а лише допомагає «перепрограмувати» психіку на самооздоровлення. Для тих, кого застосування НЛП оздоровленні цікавить більш докладно, я рекомендую книгу Мак-Дермот Я., О Коннор Д. «НЛП и здоровье». Її, я думаю, також можна знайти в Інтернеті.

5. У рекламі своєї дiяльностi ідеологи НЛП стверджують, що можуть навчити "бачити", як думає інша людина, позбутися фобій та шкідливих звичок -- причому, за дуже короткий період? Що це означає?

Я, чесно кажучи, не знаю, хто такі «ідеологи НЛП» – таких не зустрічав.

Згідно світовій практиці в НЛП існує таке градуювання по рівнях професійної спрямованості:

1. НЛП-Практик – людина, що вміє та готова застосовувати методики та технології НЛП в різних контекстах власної життєдіяльності: робота, побутові стосунки, навчання самовиховання та самооздоровлення тощо. Це схоже на володіння комп’ютером на рівні користувача.

2. НЛП-Майстер – людина, яка вміє та готова відстежувати та виокремлювати стратегії довершеності (геніальності) та створювати техніки НЛП «під замовлення». Це нагадує діяльність професійного програміста (написати програму під задачу).

3. НЛП-Тренер – той, хто навчає НЛП Майстрів та Практиків НЛП. Навчати НЛП мають право ЛИШЕ Сертифіковані тренери НЛП міжнародної категорії «Trainer NLP».

Всі (підкреслюю) вищезазначені рівні НЛП-спеціалістів мають для успішного здійснення будь-яких технік НЛП (в тому числі і техніки швидкого лікування фобій та методик, за допомогою яких можна позбавитися шкідливих звичок) вміти «бачити», як Ви слушно зазначили, що відбувається з іншою людиною.

Інколи таке «зчитування» інформації про іншу людину трошки нагадує магію, проте це не більша магія ніж письменна людина для неписьменної – дійсно, на думку того, хто не вміє читати і писати, можливість почути і виокремити окремі літери чи записати сказане кимось речення дослівно може здаватися надприроднім.

6. В оголошеннях також пишуть: "Ви зможете по-іншому побачити та зрозуміти такі фільми, як "Дика орхідея", "Дев’ять з половиною тижнів"... Як це розтлумачити?

Без коментарів. Цих оголошень я не читав, запитайте в тих, хто таке пише.

7. Скільки часу потрібно, аби засвоїти НЛП?

Для кожної людини по-різному – все залежить від базового рівня здібностей та вмотивованості до самовдосконалення. Перифразуючи «Хатха-Йога-Прадіпіку» Панаджалі можна сказати: «Успіху в НЛП може досягти будь-хто. Важливо лише, щоб його практика була невпинною».

Є базові курси НЛП (Практик, Майстер, Тренер), що мають проводитися відповідно міжнародних стандартів, які передбачають певну якість, зміст та терміни навчання.

В Українській Академії Тренінгу, яку я маю честь очолювати, зокрема, навчання на курсі «НЛП-Практик» проводиться тренерами міжнародного класу і триває загалом 240 годин – вісім-дев’ять місяців – раз на місяць дводенний 20-годинний модуль. Проте головна умова успішного проходження курсу – постійна практика. Це як з вивченням іноземної мови – треба багато практикуватися. Наскільки багато? Залежить лише від ваших цілей та рівня ваших домагань.

8. Як Ви особисто стали прихильником НЛП?

Це насправді довга історія. Для тих, кого цікавить повна відповідь на це питання, я пропоную почитати мою книгу «Щоденник тренера» на сайті uatrenings.org.ua.

Якщо ж сказати стисло, НЛП для мене вже більш ніж 10 років є найкращим способом саморозвитку та самовдосконалення.

Расширения для joomla